Nieruchomości z regionu

Poszukamy nieruchomości Poszukamy nieruchomości Poszukamy nieruchomości Domy energooszczędne TBS strefa agenta Przeprowadzki KARTON Architekci

Aktualności w nieruchomościach

Zmiany w podatku od spadków i darowizn.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przywracając prawo do ulgi mieszkaniowej dla osób zaliczanych do III grupy podatkowej, które umowę o opiekę zawarły przed 2007 r. przed organem gminy, wykonywały ją przez co najmniej dwa lata, a spadkodawca zmarł po 2007 r.

Zmiany w najmie okazjonalnym.

23 listopada 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. poz. 1304). Ustawa oprócz zasad działania programu „Mieszkanie dla Młodych” zawiera także przepisy umożliwiające stosowanie formuły najmu okazjonalnego przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. 
Zapoznaj się.

Prezydent podpisał ustawę o „MdM”
Prezydent złożył podpis pod ustawą określającą zasady programu „Mieszkanie dla Młodych”. To oznacza, że od 1 stycznia 2014 r. program wejdzie w życie. 
Przeczytaj więcej.

Księgi wieczyste w internecie.
Faktyczna realizacja podstawowej zasady jawności ksiąg wieczystych jest głównym założeniem nowej ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe prawo, już z prezydenckim podpisem, umożliwi łatwiejszy, szybszy i tańszy dostęp do ksiąg wieczystych. Zmiany zaczną obowiązywać w lipcu 2014 roku.
Docelowo nowelizacja ustawy o księgach wieczystych zakłada prowadzenie ksiąg wieczystych wyłącznie w formie elektronicznej. System informatyczny ma wyeliminować obrót papierowy w zakresie spraw wieczysto- księgowych.

 

Nowe wnioski o pozwolenie na budowę.
Od 4 września 2013r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z 7 sierpnia br., w sprawie składania wniosków o pozwolenia na budowę. Rząd wprowadził zmiany w zakresie wzorów następujących dokumentów: oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane, wniosku o pozwolenie na budowę oraz decyzji o zezwoleniu na rozpoczęcie prac budowlanych. Nowe przepisy prawne określają dokładną listę formalności, których wypełnienia urzędnicy mogą wymagać od inwestora. .

Czytaj całość artykułu.

 

 

KeBeC.PLStatystyki zbiorcze na stronę

NASI PARTNERZY:

                

 

Dopłaty

Pierwsze oferty dopłat do kredytów hipotecznych na budowę i zakup domów lub mieszkań energooszczędnych mają pojawić się w okienkach bankowych już pod koniec pierwszego kwartału 2013 r. Do 4 stycznia NFOŚiGW przyjmuje zgłoszenia od banków zainteresowanych udziałem w programie.

Dla kogo, jaka dopłata?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach realizowanego programu „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych proponuje dopłaty do kredytów hipotecznych dla osób fizycznych na zakup bądź budowę nieruchomości, które spełniają standardy energooszczędności. Fundusz zarezerwował 300 mln zł na wypłaty dotacji do umów kredytu zawieranych w latach 2013-2018. Na lata 2013-2015 do rozdysponowania zaplanowano kwotę 100 mln zł. Umożliwi to realizację około 12 tys. domów jednorodzinnych oraz mieszkań.

Wysokość dopłaty uzależniona będzie od standardu energetycznego, jakim odznaczać się będzie dane lokum. Wyróżnione zostały dwie kategorie energetyczne:
- domy pasywne o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (EUco) na poziomie 15kWh/(m2rok) oraz
- domy energooszczędne o zapotrzebowaniu na energię na poziomie ≤ 40kWh/(m2rok).
W przypadku jednorodzinnych domów pasywnych dotacja wynosi 50 tys. zł brutto, w przypadku domów energooszczędnych - 30 tys. zł brutto. Nieco mniejsze dopłaty są przewidziane w przypadku mieszkań - analogicznie 16 oraz 11 tys. zł brutto.

Istnieją dodatkowe wytyczne, dotyczące uzyskania dopłaty dla osób, które planują wykorzystać część powierzchni domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego do prowadzenia działalności gospodarczej (w tym do wynajmu). W takim przypadku wysokość dofinansowania zmniejsza się proporcjonalnie do udziału powierzchni, przeznaczonej docelowo na prowadzenie działalności. Jeżeli ma być ona prowadzona na powierzchni przekraczającej 50 proc. domu lub lokalu - lokum nie zakwalifikuje się do dofinansowania.

Ważne terminy.

Wnioski o dotację na częściową spłatę kapitału kredytów na lata 2013 – 2015 banki pobierają przez 30 dni od daty ogłoszenia naboru. Nabór wniosków o przyznanie limitu środków na dotację na spłatę kapitału kredytów na lata 2016 – 2018 będzie trwał do 31 grudnia 2015 r. By dane przedsięwzięcie budowlane można było zakwalifikować do dopłaty, jego ukończenie musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. Poszczególne terminy naboru i rozpatrywania wniosków będą publikowane na stronie internetowej NFOŚiGW.

Zarząd NFOŚiGW wyraził zgodę na zawarcie umów o współpracy i udostępnienie bankom środków na dotacje na częściową spłatę kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu w łącznej wysokości 100 000 000 zł.

Decyzja dotyczy następujących banków:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
  • SGB-Bank S.A.,
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
  • Bank Zachodni WBK S.A.,
  • Getin Noble Bank S.A.,
  • Nordea Bank Polska S.A.,
  • Deutsche Bank PBC S.A.

 

Siedem banków zawarło umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW), w ramach której będą oferowały kredyt na budowę domów energooszczędnych i pasywnych.

Minister środowiska Marcin Korolec podkreślił w czasie piątkowej konferencji prasowej, że program Funduszu wyprzedza obowiązujące przepisy. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej od 2020 r. wszystkie nowo budowane budynki i mieszkania będą musiały spełnić rygorystyczne standardy energooszczędności. - Ten program jest impulsem do tego, by stworzyć w Polsce m.in. grupę architektów, która będzie projektowała pasywne i energooszczędne domy - stwierdził szef resortu środowiska.

Projektów takich domów najpewniej nie będzie brakowało na rynku, o czym może świadczyć rozstrzygnięty niedawno konkurs na "Energooszczędny Dom Dostępny" miesięcznika "Murator". Także producenci materiałów ociepleniowych zapraszają architektów do współpracy. Grupa Saint-Gobain poinformowała właśnie, że wspólnie z biurami architektonicznymi Archipelag, Dobre Domy Flak & Abramowicz oraz MTM Styl przygotowała 55 projektów domów w standardzie Multi-Comfort. 

Aby dostać dopłatę z FOŚiGW, projekt domu musi spełniać określone w programie wymagania techniczne. Mało tego. Projekty mają być sprawdzone przez autoryzowanych weryfikatorów według wytycznych NFOŚiGW. Dopiero gdy projekt zostanie zaakceptowany, będzie można zawrzeć umowę z wykonawcą i złożyć w banku wniosek o kredyt z dopłatą.

Fundusz wypłaci pieniądze (czyli de facto spłaci część kredytu) po zakończeniu inwestycji. Ta nie może trwać dłużej niż trzy lata od dnia zawarcia umowy kredytowej. Także gotowy dom będzie podlegał obowiązkowej weryfikacji - czy osiągnięty został założony standard energetyczny. Koszty poniesie oczywiście inwestor. Będzie on też musiał podzielić się dopłatą z fiskusem, bo nie jest ona zwolniona z podatku dochodowego.

NFOŚiGW zastrzega też sobie prawo dodatkowej kontroli powykonawczej. Inwestorzy, którzy przebrną przez te procedury, uzyskają gwarancję, że dom jest energooszczędny nie tylko z nazwy. Ponadto, ponosząc wyższe wydatki, mogą liczyć nie tylko na spory zastrzyk gotówki z publicznej kasy, ale także na niższe rachunki za ogrzewanie w przyszłości.

Informacje zaczerpnięte zostały ze strony Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

rozumiem